Skip to content

ABOUT

Krótkie Historie Przyszłości to wizualna opowieść o pracy naukowców, których odkrycia pomagają przekraczać granice ludzkiego poznania. Obrazem i słowem, nadziejami i spostrzeżeniami, wspólnie naszkicujemy krótkie historie przyszłości. Praca za murami laboratoriów, technologie jutra, nadzieje odkryć, które pozwolą poznać to, co niepoznane, zrozumieć to, co niezrozumiane. Chcemy rzucić światło wiedzy na miejsca i ludzi odpowiedzialnych za rozwój nauki, filozofii i etyki, tworzących nowatorskie technologie w medycynie i biologii. Opowiemy o nowych formach wytwarzania energii czy pozyskiwaniu nowych surowców, które przyszłym pokoleniom umożliwią eksplorację tego, czego wszyscy szukamy – naszego miejsca we wszechświecie.

Współczesna nauka pozbawiła nas złudzeń co do zapisanego w gwiazdach losu. Dziś patrząc w niebo, zamiast układać horoskopy, planujemy jak się do tych gwiazd dostać. W niedalekiej przyszłości pozaziemska kolonizacja stanie się rzeczywistością i z dawna oczekiwanym zaskoczeniem. Nie wiemy jeszcze gdzie powstanie pierwsza pozaziemska osada, ani w jakich warunkach. Wiemy jednak, że codzienność poza Ziemią będzie mieć wiele ze znanego nam życia. Będziemy potrzebowali schronienia przed nieprzyjazną zewnętrzną atmosferą, ekstremalnymi temperaturami, promieniowaniem. Będziemy potrzebowali powietrza, wody i żywności. Wszystko co jest ważne dla naszego zdrowia zostanie sztucznie stworzone, a żeby przetrwać kolonia będzie musiała być samowystarczalna. Wyzwanie stworzenia nowej Ziemi, to z kolei praca łącząca naukowców ze wszystkich dziedzin współczesnej nauki. Architekci, inżynierowie materiałoznawstwa, budownictwa czy biotechnologii, rolnicy, lekarze, informatycy, inżynierowie robotyki czy górnictwa a nawet etycy i filozofowie, – to tylko początek i to właśnie o tym początku chcemy opowiedzieć.

O początku, który przewrotnie przybliży nas do dyskusji o naszych współczesnych dylematach związanych z nadmierną eksploatacją zasobów i przekraczaniu coraz to nowych granic, które stawiają nam mnóstwo pytań bez jednoznacznych odpowiedzi.

Projekt powstaje w ramach Programu Mentorskiego SPUTNIK oraz ISSP International Masterclass


 


Anka Gregorczyk

Urodzona w Olsztynie, wychowana w Bydgoszczy. Swoje życie związała z Poznaniem. Artystka fotograf Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendystka Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie kultury. Fotografuje głównie architekturę we współczesnej miejskiej przestrzeni, kierując się potrzebą emocjonalnej reinterpretacji przestrzeni życia człowieka, portretuje małe społeczności lokalne, miejsca kultu i krajobrazy zmienione przez ludzką aktywność.
Założycielka inicjatywy FOTSPOT. W latach 2018/2019 uczestniczka prestiżowego ISSP International Masterclass pod opieką Petera Bialobrzeskiego.

www.annagregorczyk.com

Łukasz Szamałek

Rocznik 1981, mieszka i pracuje w Poznaniu. W swojej fotografii skupia się głównie na dokumentowaniu form architektonicznych oraz przestrzeni życia człowieka. Wspólnie z Anną B Gregorczyk tworzy fotograficzny duet FOTOARCHITEKTURA. Uczestnik Programu Mentorskiego SPUTNIK Photos.

www.szamalek.com

 

Wykonanie gipsowych odlewów: Marta Sucherska