Przejdź do treści

OBSERWACJA CIAŁ NIEBIESKICH

„Hyperion” Dan Simmons

„Od czasu do czasu opuszczałem wzniesiony z czerwonych głazów labirynt i ubrany jedynie w cienki skafander, z maską na twarzy, stawałem na jednym z niezliczonych kamiennych balkonów, i spoglądałem w niebo na blado-szary punkcik, który kiedyś był Starą Ziemią. Zdarzało się wówczas, że myślałem o tych wszystkich dzielnych, głupich idealistach, którzy wyruszali w niegościnną pustkę swoimi powolnymi, zawodnymi statkami, wioząc ze sobą zamrożone embriony oraz przeróżne ideologie.”


1 kwietnia 2017, Ziemia, Polska, Poznań, Otwarte Obserwatorium Wilda

W czasach pomiędzy pionierskimi lotami w bliską przestrzeń kosmiczną a pierwszymi lotami interplanetarnymi astronomia jest jedyną drogą do kontaktu z dalekim Kosmosem. Pomimo bycia jedną z najstarszych nauk, astronomia jest jedną z ostatnich, w której nawet pojedynczy amatorzy mogą odegrać znaczącą rolę. Ilość odkryć naukowych, które pozostają przed nami jest bliska nieskończoności a pierwszym krokiem do własnego udziału w badaniu Kosmosu jest ciekawość tego co zaobserwować można na nocnym niebie.

Zdjęcia przedstawiają pierwsze Otwarte Obserwatorium Wilda – pokaz nocnego nieba nad Poznaniem zorganizowany przez poznański oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i Księżycowe Love.

 

 

 

 

 

 

XIV wiek, planetoida Ceres, „Przebudzenie Lewiatana” James S.A. Corey

„Patrzył z dołu na pojawiające się i znikające światła. Zastanawiał się, czy to w jakimś choćby stopniu przypominało patrzenie w gwiazdy. Nigdy nie patrzył w niebo. Ta myśl wzbudziła w nim coś w rodzaju mdłości. Strach przed nieskończonością był niemal miły.”

 

 

 

 

 

 

 

Otwarte Obserwatorium Wilda organizowane przez Księżycowe Love oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii Oddział w Poznaniu

fotografie i tekst © Anna B Gregorczyk & Łukasz Szamałek, Poznań, 2017